swiezosc jedzenie

Większość produktów spożywczych dość szybko traci swoją świeżość. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ludzie kupują za dużo jedzenia, które nie jest wykorzystywane we właściwej porze. Dodatkowo produkty bywają nie właściwie przechowywane. Jednak samo włożenie ich do lodówki nie spowoduje, że wydłużymy ich świeżość. Bowiem od produktu zależy czy powinien być umieszczony w chłodnym, ale jednak wilgotnym miejscu czy też w temperaturze pokojowej. Istnieje jednak kilka patentów, które pozwalają przedłużyć żywotność jedzenia. Pomocne w tym okazują się nowe technologie, ale również dobre nawyki wypracowane przez nas samych.

Produkty z dłuższą datą przydatności = dłużej możemy z nich korzystać

Będąc na zakupach i dokonując wyboru, warto zwracać uwagę na daty przydatności do spożycia. Powinno się wybierać te z jak najdłuższą datą oraz tuż po zakupie umieszczać produkty w lodówce lub zacienionych miejscach. Dodatkowo wybierając owoce i warzywa, nie do końca dojrzałe sprawiamy, że pozostaną one świeże przez kilka dni dłużej.

Nowoczesna lodówka o właściwych parametrach sposobem na przedłużenie świeżości kupowanych produktów spożywczych

Lodówka, od kilkunastu lat stała się niemal nieodłącznym urządzeniem w kuchni. Jej najważniejszym celem jest oprócz przechowywania żywności to również wydłużyć ich przydatność do spożycia. Dzięki nowoczesnym technologiom stała się sprzętem nie tylko funkcjonalnym, ale i nieszkodliwym dla środowiska. Dodatkowo wykorzystane w niej innowacje sprawiły, że nowoczesne lodówki, aktywnie wspomagają wydłużenie świeżości produktów. Przykładem rozwiązania wykorzystywanego w lodówkach celem zatrzymania dłużej świeżości jest funkcja no frost, która zapewnia kontrolę temperatury oraz właściwy poziom wilgotności. Dodatkowo system ten zapobiega oszronieniu lodówki oraz wspomaga wentylację wnętrza lodówki. Drugim z innowacyjnych rozwiązań pozwalających na dłuższe przechowywanie produktów w lodówce jest IntaViem, które pozwala zajrzeć do lodówki bez jej otwierania. Ponieważ każdorazowe otwarcie drzwi i zobaczenie jej stanu, sprawia, że jej temperatura się obniża, dlatego dzięki tej funkcji wystarczy dwa kliknięcia i na panelu ukaże nam się stan produktów spożywczych. Ciekawą funkcją jest także door-in-door, czyli dodatkowe drzwi, dużo mniejsze od klasycznych, by szybko wziąć najpotrzebniejsze produkty. Rozwiązanie to oszczędza energię oraz zachowuje świeżość produktów na dłużej.

Właściwe ułożenie produktów spożywczych w lodówce, czyli dlaczego truskawka nie powinna leżeć koło jabłka? A jajek nie powinno się myć przed włożeniem do lodówki.

Aby właściwie zoptymalizować czas przechowywania produktów spożywczych w lodówce, ważne jest także ich rozmieszczenie. Układając surowe mięso czy ryby, koniecznie powinniśmy oddzielić je od produktów do spożycia bez obróbki takich jak wędlina czy ser, umieszczenie ich na jednej półce może spowodować, dostanie się do nich bakterii i w konsekwencji psucie żywności. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się włożyć do lodówki jajka, nie powinniśmy ich uprzednio myć. Na skorupce znajdują się naturalne warstwy chroniące przed zepsuciem. Jednak w takiej sytuacji, obok jajek nie powinny znajdować się inne artykuły, by z tej właśnie skorupki nie rozprzestrzeniły się żadne drobnoustroje. W kwestii owoców i warzyw ważne jest zwrócenie uwagi na to, z jakim owocem lub warzywem mamy do czynienia. Truskawki, jagody, maliny, sałata czy brukselka będą dłużej świeże po umieszczeniu w lodówce, ale już banany czy pomarańcze w lodówce szybciej ulegną zepsuciu niż w temperaturze pokojowej.

Lista zakupowa i zaplanowany jadłospis — by optymalizować wykorzystanie produktów

Rozwiązaniem, które pozwoli kupować mniej, a co za tym idzie dbać o świeżość produktów w lodówce, jest także tworzenie list na zakupy oraz sporządzanie jadłospisów na kilka kolejnych dni. Dzięki temu wykorzystujemy na bieżąco wszystko, co mamy w kuchni. Dodatkowo pomocne w przechowywaniu żywności są szczelne pojemniki, najlepiej próżniowe, które pozwalają zachować świeżość produktów na dłużej, ponieważ ograniczają dostęp powietrza do jedzenia.

Dłuższa przydatność kupowanych produktów to nie tylko przechowywanie ich w lodówce

Nie każdy produkt spożywczy, powinien być przechowywany w lodówce. W niektórych przepadkach lepszym miejscem będzie kuchnia lub spiżarnia. Część artykułów takich jak na przykład ryż, makaron, płatki czy chleb po przechowywaniu w lodówce tracą swoją sprężystość oraz smak a przez to nasilają się w nich procesy psucia. Produkty takie jak oleje czy oliwy powinny być również zabezpieczone przed światłem, by nie stracić składników odżywczych. Ich nieprawidłowe przechowywanie przyspiesza ich psucie. Dlatego zastanawiając się jak przedłużyć świeżość kupowanych produktów spożywczych, warto sięgnąć po te kilka sposobów, które pozwalają marnować mniej żywności, a przy tym przyczynią się do wygenerowania oszczędności również dla naszego portfela.

Obecnie na rynku jest szereg rozwiązań technologicznych, które umożliwiają korzystanie ze świeżych produktów przez długi czas, a dzięki naszym dobrym nawykom przyczyniamy się również do ochrony środowiska.

Dodaj komentarz