oszczedzanie na jedzeniu

Problemem wielu osób są nadmierne wydatki na produkty spożywcze. Jeżeli i my wydajemy za dużo, możemy pomyśleć o oszczędzaniu. W tym miejscu należy podkreślić, że oszczędzanie na jedzeniu nie musi oznaczać spożywania żywności słabej jakości czy niedojadania. Chodzi raczej o to, żeby nauczyć się kupować jedzenie racjonalnie. Jakie są skuteczne sposoby oszczędzania na produktach spożywczych?

Nigdy nie chodźmy do sklepu głodni

Jeżeli naszym priorytetem jest oszczędzanie na jedzeniu, nie możemy chodzić do sklepu głodni. Wówczas nasze zmysły są wyostrzone i nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie obok pieczonego kurczaka czy świeżego pieczywa. Ssanie w żołądku sprawi, że niezależnie od naszych planów kupimy dużo zbędnej żywności.

Unikajmy kupowania żywności wysokoprzetworzonej

Żywność wysokoprzetworzona nie jest ani tania, ani zdrowa. Choć możemy mieć ochotę na tego typu dania, dla swojego dobra zrezygnujmy z nich.

Nie kupujmy jedzenia, gdy w naszej lodówce znajdują się resztki z poprzednich dni

Często zdarza się, że w naszej lodówce znajdują się resztki z poprzednich zakupów – pół pomidora, plasterek szynki, kawałek ciasta, jajko, resztki twarogu. Nie powinniśmy robić zakupów zanim nie zużyjemy resztek (o ile pozwala na to ich termin ważności). Warto poszukać w internecie przepisów na dania z resztek. Możemy być zdziwieni jak bardzo są smaczne.

Korzystajmy z gazetek promocyjnych

Umiejętne korzystanie z gazetek promocyjnych pomoże nam zaoszczędzić na jedzeniu. Gdy nasz budżet jest mocno ograniczony lub po prostu brakuje nam inspiracji do gotowania, możemy sprawdzić jakie produkty są dostępne w promocji. Jeżeli widzimy mocno przecenione piersi z kurczaka (a dodatkowo wiemy, że lubi je cała nasza rodzina), możemy na ich bazie przygotować posiłki na następny tydzień.

Pijmy wodę zamiast soków i napojów gazowanych

Wielu z nas wydaje ogromne sumy na soki i napoje gazowane. Choć kosztują one niemało, w rzeczywistości mają zgubny wpływ na nasze zdrowie (słodzone napoje przyczyniają się do rozwoju cukrzycy i otyłości). Dla ludzkiego organizmu najlepsza jest woda. Powinniśmy pić tylko ją. Nie musimy kupować wody w supermarkecie. W zupełności wystarczy nam dzbanek z wkładem filtrującym (dzięki niemu jesteśmy również w stanie wiele zaoszczędzić).

Mrożenie żywności sposobem na oszczędności

Bardzo efektywnym sposobem na oszczędzanie na jedzeniu jest mrożenie żywności. Mrożenie przedłuża termin ważności, a dodatkowo pozwala na zachowanie większości składników odżywczych. Możemy ograniczyć nasze wydatki na jedzenie, jeśli kupimy większą ilość mięsa lub ryb, a następnie je zamrozimy. Produkty te mogą stanowić bazę posiłków nawet na miesiąc.

Nie jedzmy więcej niż potrzebuje nasz organizm

Problemem dużej części polskiego społeczeństwa jest otyłość. Wydajemy ogromne sumy pieniędzy na jedzenie, które przyczynia się do wzrostu naszej masy ciała. Oszczędzanie na jedzeniu będzie dla takich osób nie tylko sposobem na zadbanie o domowy budżet, ale również o własne zdrowie. Nie kupujmy większych ilości jedzenia niż potrzebuje nasz organizm.

Dodaj komentarz