Szalunki ścienne - sprawdź, jak je wybrać - AlfaBloger.pl

Szalunki ścienne to elementy używane na szeroką skalę we współczesnym budownictwie. W znaczący sposób przyspieszają budowę zarówno małych domów, jak i wielopiętrowych budynków. Są znacznie bardziej efektywnym i oszczędnym sposobem budowy niż klasyczny, czasochłonny proces deskowania. Jak wybrać szalunki ścienne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

Do czego służą szalunki ścienne?

Szalunki ścienne służą do formowania ścian za pomocą wylewki betonowej. Zasada ich działania jest bardzo prosta. W wybranym miejscu ustawia się konstrukcję szalunkową, a następnie uzupełnia się ją betonem. Gdy beton przybierze odpowiednią formę i stwardnieje, następuje demontaż szalunku. Odbywa się to szybko i nie wymaga to ani specjalistycznej wiedzy, ani skomplikowanych narzędzi. Ogromną zaletą szalunków jest to, że posiadają one uniwersalne zamki i mogą być obsługiwane nawet przez jednego robotnika na budowie.

Zobacz także: https://mowia.pl/szalunki-scienne-i-ich-rola-na-placu-budowy/

Na co zwrócić uwagę wybierając szalunki ścienne?

Na rynku popularnością cieszą się zwłaszcza szalunki ścienne lekko gabarytowe. Ich niewielka waga pozwala na łatwy transport i montaż. Używa się ich najczęściej przy budowie domów jednorodzinnych i niewielkich, kilkupiętrowych budynków. Do bardziej specjalistycznych zastosowań warto sięgnąć po szalunki ścienne średnio gabarytowe. Do ich montażu używa się ciężkiego sprzętu, najczęściej żurawi budowlanych. Są dość szerokie, więc w jeszcze większym stopniu przyspieszają stawianie kolejnych ścian. Zwykle po ten rodzaj szalunków sięgają firmy budowlane, które działają na dużą skalę.

Budowa domu lub innego budynku wymaga pozostawienia w ścianach odpowiednich otworów na drzwi i okna. Szalunki ścienne dostępne na rynku charakteryzują się gotowymi formami pod takie potrzeby. Wybierając więc konkretny model warto zwrócić uwagę na to czy odpowiada on naszym oczekiwaniom względem planów budowlanych. Zamiast korzystać z klasycznego, czasochłonnego deskowania dla okien oraz drzwi, wystarczy sięgnąć po szalunek zaprojektowany specjalnie pod konkretny rodzaj wnętrza. Może to być na przykład ściana balkonowa z gotowymi otworami na pełnowymiarowe okna.

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest sama jakość szalunków. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, najlepiej dodatkowo ocynkowane, co pozwoli przedłużyć ich trwałość i zwiększy odporność na korozję. Szalunki używane do formowania ścian muszą także cechować się dużą sztywnością oraz niewielką podatnością na odkształcenia. Szeroki wybór takich produktów można znaleźć między innymi w firmie https://szalbud.pl/.

One thought to “Szalunki ścienne – sprawdź, jak je wybrać”

Dodaj komentarz