użytkownik offline

W świecie cyfrowym pojawia się coraz więcej nowości, które ułatwiają dotarcie do użytkowników Internetu w momentach, w których są „offline”. Przykładem mogą być nowoczesne narzędzia marketingu multimedialnego, takie jak system komunikacji wizualnej Digital Signage. Jak działa alternatywa dla klasycznych nośników reklamowych? I jak wykorzystać jej możliwości?

Czym jest Digital Signage?

Najkrócej mówiąc, jest to wielomodalny system wizualizacji contentu o charakterze multimedialnym, polegający na możliwości przesyłania jednej lub wielu informacji do wielu odbiorników jednocześnie. Przykładem mogą być najprostsze ekrany sklepowe w galeriach handlowych, które podnoszą sprzedaż promowanego produktu średnio o 20%. System sterowany jest (a nawet serwisowany i diagnozowany w razie awarii) wyłącznie zdalnie, wystarczy czasami tylko jeden komputer z dostępem do sieci LAN (albo WLAN) czy do standardowego pasma internetowego. Z nadajnika pracownik firmy “nadaje” – trochę jak w radio czy telewizji – program, którym mogą być wszelkie przydatne informacje, wiadomości, ogłoszenia pasażerskie (na lotniskach, dworcach, etc.), ale także promocje i reklamy czy prognoza pogody albo aktualny kurs walut.

Cechy Digital Signage – zalety i możliwości

Jak pokazują niektóre badania nad skutecznością reklamy tradycyjnej (ulotka, baner, billboard), Digital Signage wykazuje istotną przewagę nad poprzednią generacją nośników informacji handlowej i komercyjnej. Okazuje się, że ludzie łatwiej zapamiętują informacje multimedialne (słowo, obraz, video, dźwięk) niż statyczne i płaskie. Podobnie dzieje się w komunikacji wewnątrz firmy, gdzie tradycyjny newsletter jest niemal wcale nie czytany w przeciwieństwie do wyświetlaczy, które chętnie oglądamy, robiąc sobie kawę w firmowej kuchence.

System Digital Signage jest prosty w założeniach – jest to jednokierunkowy strumień zintegrowanych informacji cyfrowych, który posiada jedno “centrum dowodzenia” i dowolną ilość urządzeń odbiorczych na wyjściu. Sprawia to, że błyskawicznie można dodać lub usunąć informację, zmienić kontent, zaktualizować wyświetlanie o lokalne wydarzenia w pobliżu monitora; można też zaplanować serię prezentacji multimediów o danej porze dnia i w danym miejscu. W wielu miejscach może być wyświetlana ta sama albo różne informacje dzięki opcji dzielenia ekranu lub łączenia wielu monitorów w “screen wall” (ściankę video). Jest to bardzo dogodne dla marek handlowych, które chcą w tym samym czasie, a w różnych miejscach przekazywać spójne z polityką firmy dane, powiększając tym samym swój prestiż i wrażenie profesjonalizmu oraz szacunku dla różnych potrzeb klientów.

„Nasz system Digital Signage wykorzystuje tylko sprawdzone i nowoczesne technologie – dlatego stawiamy na najwyższej jakości monitory, ekrany dotykowe czy też tablice LED. W przypadku modułowych konstrukcji wideo tzw. ścian wizyjnych – video wall, konstrukcja jest zawsze dostosowana do panujących warunków, a system bez widocznych przerw, umożliwia generowanie obrazów doskonałej jakości. Tak złożona z kilku ekranów ściana może być stosowana wewnątrz i na zewnątrz obiektów, dając dużą przestrzeń do wyświetlania treści.” – mówi Małgorzata Goszczyńska-Sobocińska z Dasoft.

Firmy, które bazują w reklamie na ulotkach, gazetkach reklamowych czy statycznych banerach, pomału wychodzą z rynku, albo szukają całkowicie nowych rozwiązań. Obecni klienci to osoby bardzo świadome swoich konkretnie sprecyzowanych potrzeb i sprawnie poruszające się tak wśród stron globalnej sieci, jak i w olbrzymich galeriach.

Dodaj komentarz