wartościowe treści

Czy Polacy czerpią wiedzę wyłącznie z sieci? Jak rozróżnić wartościowe treści od tych zaśmiecających mózg? O czym mówi się teraz w naukowym świecie? Co nowego czeka nas w grudniu na polskiej stronie z naukowymi materiałami VOD, Platforma Nauki?

Edukacja w sieci

2020 rok stał się przełomowy jeśli chodzi o edukację zdalną. Zarówno studenci jak i uczniowie oraz oczywiście edukatorzy musieli bardzo szybko przenieść naukę do internetu, co wcale nie było proste. Lockdown i ograniczone możliwości aktywności poza domem sprawiły, że wiele osób zapragnęło rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę przez komputer. Popularne stały się wizyty online w muzeach, czy bezpłatne kursy na różne tematy np. historia sztuki, czy mindfulness. Czy jest to dobry sposób na przyswajanie wiadomości?

– Nie ma się co oszukiwać, na przestrzeni ostatnich 20 lat poszukiwanie źródeł wiedzy przeniosło się do internetu. Niewielu z nas korzysta z encyklopedii w postaci książki, praktycznie wszystko googlujemy. Sztuką jest jednak korzystać z takich treści, kursów, filmów, stron, które oferują nam prawdziwą i przydatną wiedzę dostarczoną w ciekawy sposób i najlepiej bezpłatnie. Na You Tube istnieje wiele kanałów z ciekawostkami, ale nie wszystkie wnoszą w nasze życie potrzebną wiedzę, często jest to bardziej rozrywka. My w Platformie Nauki postanowiliśmy dostarczać informacje, którymi można potem pochwalić się w towarzystwie, bo są one przydatne i naprawdę interesujące, a wzbogacenie się w taką wiedzę jest dla nas po prostu pożyteczne. I tak widzowie na życzenie mogą dowiedzieć się czym obecnie zajmuje się nauka, ale także wartościowych informacji z historii, zwłaszcza tej, gdzie zaangażowani byli polscy naukowcy. Użytkownik sam wybiera co chce oglądać i kiedy, oczywiście bez żadnych kosztów – mówi mgr Marcin Lewandowski, twórca Platformy Nauki.

Czego można dowiedzieć się w grudniu?

Na koniec roku Platforma Nauki zaprasza na nowe filmy:

Seria „Made in Poland”

Blender – urządzenie tak popularne, że zagościło na stałe w naszych kuchniach. Kiedyś znane było jednak jedynie w Ameryce, a stworzył je… oczywiście Polak! Odcinek o tym wynalazku można już oglądać na Platformie Nauki. 18 grudnia, twórcy zapraszają do zapoznania się z historią makijażu, a w zasadzie jednego z najbardziej znanych twórców kosmetyków, Maksymiliana Faktorowicza, którego firmę cały świat zna pod nazwą MAX FACTOR.

Seria podcastów „Co słychać w nauce?”

O największych naukowych dyskusjach jakie obecnie się toczą na świecie w podcastach „Co słychać w nauce” opowie dr inż. Cezary Mazurek, który przybliży działania Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego (9.12). O tym jak Ministerstwo wspiera naukę opowie Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Piotr Ziółkowski (23.12).

Seria „Czym jest”

Użytkownicy dowiedzą się o nowych, ważnych pojęciach pojawiających się w nauce, których nie wypada nie znać! Platforma Nauki zaprasza na nowy odcinek w każdy poniedziałek grudnia. Dowiemy się czym są „Nauki Dedukcyjne” (7.12), „Nauki Indukcyjne” (14.12), poznamy historię i zakres działań Państwowej Akademii Nauk i Państwowej Akademii Umiejętności (21.12) oraz przybliżony zostanie nam „Stopień doktora” (28.12). Z czym wiążę się jego uzyskanie?

Seria „Historia Polskiej Nauki”

Czy wiesz, że to właśnie Polacy stoją za tymi wynalazkami ratującymi życie? Kamizelkę kuloodporną wymyślił… polski zakonnik Kazimierz Żegleń, kto ją udoskonalił i zajął się produkcją? I jak doszło do wynalezienia wykrywacza min? Tego już teraz można dowiedzieć się z Platformy Nauki. O Mikołaju Koperniku widzowie dowiedzą się z odcinka, który na platformie pojawi się 16 grudnia. 30 grudnia twórcy zapraszają do zapoznania się z historią Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa Ksiąg Elementarnych.

Dodaj komentarz