W pojęciu Branża IT mieści się wiele tytułów zawodowych. Jeśli szukasz pracy właśnie w tej branży, to ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej określiliśmy 3 najważniejsze stanowiska zawodowe, o które możesz się ubiegać, jako absolwent kończący studia informatyczne lub technologiczne.
Zawód 1: Programista
Twórcy oprogramowania wdrażają rozwiązania programowe poprzez tworzenie programów, aplikacji i stron internetowych. Piszą i testują kod, często korzystając z narzędzi programistycznych. Praca może obejmować rozmowy z klientami i współpracownikami w celu oceny i określenia, jakie rozwiązanie systemu jest potrzebne. To oznacza, że taki zawód wiąże się zarówno z pracą techniczną, jak i z kontaktami interpersonalnymi. Często potrzebny jest stopień naukowy w zakresie informatyki, inżynierii oprogramowania lub pokrewny. Jeśli chcesz być programistą, musisz mieć umiejętności tj. analityczne myślenie, umiejętność pracy w zespole oraz skrupulatność.
Zawód 2: Analityk biznesowy
Analitycy biznesowi są równie zadowoleni z rozmów z ludźmi zajmującymi się technologią, menedżerami biznesowymi i użytkownikami końcowymi. Identyfikują możliwości doskonalenia procesów i operacji biznesowych z wykorzystaniem technologii informatycznych. Praca rozpoczyna się od analizy potrzeb klienta, zebrania i udokumentowania wymagań oraz stworzenia planu projektu w celu zaprojektowania powstałego rozwiązania technologicznego. Analitycy biznesowi potrzebują zrozumienia technologii, ale niekoniecznie dyplomu z kierunku technicznego tj. informatyka czy automatyka i robotyka. W tej pracy od wiedzy technicznej przydatniejsze są umiejętności z zakresu komunikacji, prezentacji, zarządzania projektami oraz rozwiązywania problemów. To zawód, który pokazuje, jak rynek pracy się zmienia. Czasami do danego stanowiska są bardziej potrzebne umiejętności miękkie od twardych.
Jeśli chcesz poznać zmiany na rynku pracy, to koniecznie wejdź na stronę: https://miastons.pl/biznes-i-edukacja/tak-bedzie-wygladala-praca-w-przyszlosci-zobacz-co-sie-zmieni/.
Zawód 3: Analityk systemów
Analitycy systemów badają istniejące systemy IT i piszą wymagania dla nowych systemów. Analizują, jak dobrze oprogramowanie, sprzęt i szerszy system informatyczny odpowiadają potrzebom biznesowym pracodawcy lub klienta, a jeśli wymaga tego sytuacja, stawiają nowe wymagania i wytyczne, co należy poprawić. Osoby w takim zawodzie mogą też pomagać w ich wdrażaniu, szkolić użytkowników i monitorować ich skuteczność. Podróże są kluczową cechą pracy, ponieważ większość pracy odbywa się w siedzibie klienta. Aby dostać pracę jako analityk systemowy, zazwyczaj potrzebujesz dyplomu z przedmiotu technicznego lub informatycznego. Chcąc pracować na takim stanowisku, musisz mieć umiejętność wydobywania i analizowania informacji, a także umiejętności komunikowania się i analitycznego myślenia. W Polsce programiści są niezwykle poszukiwani w wielu firmach działających w technologiach. Praca jest bardzo opłacalna, ponieważ zarobki przekraczają nawet średnie pensje.