zgrzytanie zebami

Każdemu z nas powinno zależeć na ty, aby być zdrowym oraz natychmiast podejmować skuteczną metodę leczenia w przypadku zauważenia dolegliwości. Również w naszym interesie leży dbanie o higienę jamy ustnej. Często jednak zdarza się, że nadmiernie ściskamy zęby i zgrzytamy nimi. Mogą to być objawy bruksizmu. Gdy mamy takie podejrzenie, najlepiej skorzystać z pomocy stomatologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Gdy nieświadomie zauważymy, że mocno zaciskamy zęby sądzimy, że to chwilowe i wywołane na przykład zmęczeniem, stresem, gorszym samopoczuciem. Gdy do objawów dochodzi mocne zgrzytanie zębami, zaczynamy poszukiwać informacji na temat takiej dolegliwości. Przeglądając internet bądź czytając prasę medyczną prędzej czy później trafimy na hasło „bruksizm”. Chcąc dogłębnie zrozumieć istotę naszej dolegliwości, powinniśmy zapoznać się wszystkimi informacjami.

 

Bruksizm, czyli niewinne symptomy poważnej dolegliwości

Aby mieć pewność, czy cierpimy na bruksizm powinniśmy jak najszybciej udać się do naszego stomatologa, który wykona odpowiednie badania, potwierdzi bądź wykluczy nasze objawy, w razie konieczności zaproponuje leczenie, które z naszego punktu widzenia będzie najlepsze.

Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie zębami. Niestety nie wiadomo do końca, czym może być spowodowane. Wśród najbardziej prawdopodobnych przyczyn bruksizm można wymienić:

– zaburzenia zgryzowo-zwarciowe,

– zaburzenia psychiczne i emocjonalne,

– bardzo silny i przewlekły stres,

– zaburzenia hormonalne,

– refluks żołądka,

– niedobory witamin,

– przyjmowane leki, np. psychotropowych.

Zobacz także: https://jafacet.pl/co-zrobic-gdy-zeby-u-dziecka-rosna-krzywo/

Leczenie bruksizmu

Nieleczony bruksizm może nie tylko znacząco utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, ale również prowadzić do bardzo poważnych zmian w obrębie jamy ustnej oraz do ścierania się zębów. Możemy mieć również problemy z mówieniem.

Bruksizm można leczyć z pomocą doświadczonego stomatologa. Leczenie obejmuje zastosowanie specjalnie przygotowanej dla pacjenta szyny relaksacyjnej, nakładek zapobiegających ścieraniu się zębów w czasie snu, lasera. Leczenie musi być prowadzone w sposób ciągły, przemyślany, z wykorzystaniem metod, które są indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta. We własnym zakresie możemy również próbować unikania spożywania twardych produktów, wykonywać masaż rozluźniający karku, twarzy oraz ramion.

One thought to “Co zrobić w sytuacji, gdy nadmiernie zgrzytamy zębami?”

Dodaj komentarz