Nagła panika występująca w określonych sytuacjach wymaga konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie – psychologiem albo psychiatrą. Co warto wiedzieć na temat ataków paniki?
Na czym polegają ataki paniki?
Ataki paniki to intensywne epizody nagłego i przytłaczającego strachu lub niepokoju, którym mogą towarzyszyć objawy fizyczne. Zwykle trwają one do kilku minut, natomiast w określonych przypadkach mogą również utrzymywać się na dłużej.
Objawy ataków paniki
Ataki paniki mogą objawiać się różnymi objawami fizycznymi, emocjonalnymi i poznawczymi, do których zaliczane są w szczególności:
- nagłe uczucie intensywnego strachu lub niepokoju
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej
- duszność lub trudności w oddychaniu
- nudności lub dolegliwości brzuszne
- pocenie się
- drżenie
- poczucie oderwania od rzeczywistości
- strach przed utratą kontroli
- szybkie bicie serca lub kołatanie serca
- uczucie zawrotów głowy lub oszołomienia
W jaki sposób leczy się ataki paniki?
Gdy pojawiają się ataki paniki, w takim przypadku rekomendowany jest dobry psycholog Poznań to tylko jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z jego pomocy. Jak leczy się częste ataki paniki?
Psychoterapia
Terapia psychologiczna jest powszechnie stosowaną metodą terapeutyczną w leczeniu napadów paniki. Stosowana jest wtedy najczęściej terapia behawioralna, która pomaga zidentyfikować myśli, które przyczyniają się do ataków paniki.
Leki
Wykorzystuje się głównie leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub benzodiazepiny, mogą być przepisywane przez psychiatrę w celu opanowania ataków paniki. Leki można stosować samodzielnie lub w połączeniu z terapią, a konkretny lek i dawkowanie zależą od indywidualnych okoliczności.
Techniki relaksacyjne
Stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia głębokiego oddychania, rozluźnianie mięśni i medytacja, treningi mindfulness, czyli uważności, mogą pomóc radzić sobie z lękiem.
Zmiana stylu życia
Niektóre zmiany stylu życia mogą poprawić ogólne samopoczucie i zmniejszać częstotliwość lub nasilenie ataków paniki. Mogą to być regularne ćwiczenia, utrzymywanie zdrowej diety, zdrowy sen, unikanie lub ograniczanie spożycia kofeiny i alkoholu.
Warto zatem pamiętać o tym, że w przypadku pojawiania się ataków paniki możliwe jest skuteczne radzenie sobie z ich objawami. Zaleca się przede wszystkim wizytę u specjalisty, na przykład u psychiatry albo u psychologa, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, a następnie zalecić właściwe postępowanie.