ogrzewanie w domu

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody? Panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła to najbardziej ekologiczne i skuteczne sposoby na to, by zaoszczędzić na rachunkach. Choć jest to kosztowna inwestycja, warto ją przemyśleć.

Co to jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym wykorzystującym energię cieplną z wody, powietrza lub ziemi. Pompy ciepła instalowane są do ogrzewania domów i budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej.

Pompa ciepła rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: pompę gruntową, pompę wodną oraz pompę powietrzną. Koszt pompy ciepła będzie uzależniony od tego, który rodzaj wybierzesz.

Pompa ciepła typu powietrze-powietrze wykorzystuje zimne powietrze i przekształca je ciepłe. Powietrzne pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją niską cenę. Choć wadą tego rozwiązania jest to, że w okresie niskich temperatur pompa nie jest tak wydajna jak w okresie letnim. W zależności od modelu koszt powietrznej pompy ciepła wynosi od 5 – 40 tys.

Z kolei pompa wodna czerpie energię ze zbiorników wodnych istniejących wokół działki. Można również podłączyć ją do dwóch odwiertów głębinowych wykopanych na terenie działki. Jedna studia służy do zasysania wody, druga zaś do zrzutu.

Pompa gruntowa, jak sama nazwa wskazuje czepie energię z gruntu. Jest ona bardziej efektywna niż powietrzna. Instalacja tej pompy ciepła polega na tym, że kolektory i urządzenie umieszczane są w gruncie, więc konieczne będzie wykonie odwiertów. W zależności od województwa koszt montażu gruntowej pompy ciepła będzie inny. Sama cena pompy ciepła waha się od 30 – 45 tys.

Jakie są wady i zalety pomp ciepła?

Jest to najtańsze i najbardziej ekologiczne źródło ciepła. Latem mamy możliwość chłodzenia budynków. Komfort w użytkowaniu, nie musisz co chwilę chodzić i dokładać do pieca. Wady pompy ciepła to przede wszystkim koszt inwestycji, koszty wymiany w razie awarii czy coroczne przeglądy.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Jak mogłeś zauważyć koszt pompy ciepła jest dość wysoki, ale jest to inwestycja na długie lata. Posiadanie pompy ciepła jest komfortowe i wygodne – nie wymaga od ciebie żadnej obsługi. Warto również dodać, że pompa ciepła świetnie współgra z panelami fotowoltaicznymi.

Na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła. Koszt ten uzależniony jest od tego jakie zapotrzebowanie na energię, ciepłą wodę ma budynek, od rodzaju i mocy pompy, cen energii elektrycznej.

Dodaj komentarz