jazda rowerem

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup roweru. Nic w tym dziwnego jeden z najbardziej uniwersalnych, ale też ekologicznych środków transportu. Lubimy jeździć w krótkie, ale również w te długie trasy rowerowe. A co daje nam jazda na rowerze? Podczas godzinnej jazdy możesz spalić około 300 kalorii. Poza tym rower ma dobry wpływ na zdrowie: krew będzie lepiej dotleniona i spadnie tętno spoczynkowe. Na rower możemy się wybrać wszędzie, ale są takie trasy rowerowe w Polsce, które warto poznać.

Zanim wybierzesz się na wycieczkę przydatna okaże się mapa tras rowerowych, na której znajdziesz dokładnie wytyczony szlak.

Trasy rowerowe Śląsk

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Ta trasa rowerowa ma dystans 190 km i zaczyna się w Częstochowie a kończy w Krakowie. Głównymi atrakcjami tej trasy są zamki, ale po drodze można napotkać wiele innych zabytków. Orle Gniazda to twierdze, które powstały za czasów Kazimierza Wielkiego. Charakterystycznymi elementami Jury Krakowsko-Częstochowskiej są liczne pagórki i wapienne ostańce. Dlatego ta trasa rowerowa stanowi wyzwanie dla niejednego rowerzysty.

Żelazny Szlak Rowerowy

Żelazny Szlak Rowerowy jest dużo krótszy od poprzedniego i wynosi 55 km, jego trasa prowadzona jest po pograniczu polsko-czeskim. Głównym motywem przewodnim tejże ścieżki jest kolej.

Trasy rowerowe Małopolska

Wiślana Trasa Rowerowa

Omawiając trasy rowerowe w Polsce nie mogło zabraknąć właśnie tej. Jest to częściowo istniejący szlak, który docelowo ma prowadzić od ujścia Wisły do Bałtyku. Trasa ma liczyć ok. 1200 km. Na razie można zwiedzać jedynie fragmenty tej ścieżki.

Szlak Wokół Tatr

To jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Jest to pętla dookoła Tatr wysokich, której odcinek wynosi 250 km. Na szlaku nie brakuje atrakcji, gdyż jest to szlak historyczno-kulturowo-przyrodniczy. Ta trasa prowadzi po nieczynnej linii kolejowej z Nowego Targu do słowackiej Trzciany.

Trasy Rowerowe Wielkopolska

Szlak Stu Jezior

Ten szlak rowerowy liczy 110 km, więc jest idealną trasą na jednodniową wycieczkę rowerową. Po drodze można odwiedzić Sierakowski Park Krajobrazowy i podziwiać okolice jeziora Strzeszyńskiego oraz Kierskiego.

Velo Dunajec to jedna z najlepiej przygotowanych i najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Jest to trasa, która prowadzi od Zakopanego aż do nizin za Tarnowem, a jej dystans wynosi 230km. Do atrakcji można zaliczyć liczne drewniane kościoły, dworki szlacheckie, średniowieczne zamki czy przepiękne parki.

Dodaj komentarz