koszula

Czasy, kiedy wzorzyste części ubioru takie jak koszule czy spodnie były zarezerwowane niemal wyłącznie dla kobiet dawno już minęły. Obecnie kanon mody męskiej dopuszcza nie tylko delikatne wzory, takie jak paski czy grochy, ale także wiele innych kształtów. Jakich? Mogą być to nie tylko kwiaty, ale nawet zwierzątka czy… kotwice. Nie oznacza to jednak, że wybierając tego typu element ubioru mamy na tym polu całkowitą dowolność. Jeśli źle połączymy wzory i kolory naszej odzieży, możemy narazić się na efekt daleki od zamierzonego. Dzisiejszy artykuł ma za zadanie przed tym uchronić – poznaj kilka zasad dotyczących tego, jak powinno się nosić koszule we wzorki!

Wzorzyste koszule i spodnie – czy to dobry pomysł?

Zanim zajmiemy się kwestią dotyczącą tego, jak powinno się łączyć wzorzyste koszule z innymi elementami garderoby, zastanówmy się przez chwilę, czy noszenie wzorzystych ubrań to coś odpowiedniego dla każdego mężczyzny. Zasadniczo nie ma przed tym żadnych przeciwwskazań, ale powinniśmy wziąć pod uwagę kilka okoliczności. Przede wszystkim – jaki stopień formalności jest wymagany od nas, ze względu na okazję, na jaką założymy daną koszulę? Jeśli mamy zamiar skomponować ubiór na wesele, ślub lub studniówkę, wzorzysta koszula może okazać się nie do końca najlepszym pomysłem.

Oczywiście wiele w tym wypadku zależy od samego wzoru i tego jak go zestawimy z innymi elementami garderoby, ale ogólna zasada w męskiej elegancji mówi, że im mniej, tym lepiej. Oznacza to, że zawsze najbardziej formalne i eleganckie będą koszule gładkie, podobnie jak spodnie, marynarki i inne elementy garderoby. Nie jest to jednoznaczne z tym, że nie możemy założyć koszuli w kwiaty na ślub, jeśli mamy tylko taką ochotę. Jednak jeśli zależy nam na korespondowaniu swoim strojem z powagą sytuacji, najlepiej będzie wybrać prostsze rozwiązania.

Dodajmy do tego jeszcze fakt, że duże i wyraźne wzory, zwłaszcza w eleganckim wydaniu, wymagają od nas pewności w zakresie modowych wyborów. Wybierając chociażby kraciaste spodnie, będziemy na pewno zwracali na siebie uwagę, więc jeśli komuś zależy na bardziej dyskretnym i prostszym outficie, powinien jednak postawić na gładkie koszule, spodnie i marynarki.

Jak łączyć ze sobą wzory?

Łączenie ze sobą różnych wzorów może się wydawać bardzo skomplikowane, ale w praktyce ogranicza się jedynie do kilku prostych zasad. Jeśli je poznamy, świat wzorzystych stylizacji stanie przed nami otworem. Jakie są zasady, którymi powinniśmy się kierować w tym zakresie?

Dwa wzory to maksimum

Podstawowa zasada zestawiania ze sobą różnych wzorów jest taka, że nie powinno być ich zbyt dużo. Jeśli na naszej koszuli znajdą się paski, na marynarce grochy a na spodniach krata, natomiast dodatkowo zestawimy to jeszcze ze wzorzystym krawatem, osiągniemy efekt bardzo daleki od zamierzonego, gdyż wzorów w naszym ubiorze będzie stanowczo zbyt dużo. Bezpieczne wyjście to zaledwie dwa wzory, które będą mogły przełamać nudę naszej stylizacji, ale przy okazji nie pozwolą na osiągnięcie efektu zahaczającego o kicz.

Wspólne akcenty w każdym elemencie ubioru są bardzo ważne

Kolejną wskazówką dotyczącą łączenia koszuli we wzorki z innym wzorzystym elementem garderoby jest to, że każdy z noszonych przez nas wzorów powinien posiadać jakiś wspólny element. Co to oznacza? W praktyce najlepiej będzie, jeśli skupimy się na podobnych kolorach. Jeżeli grochy na koszuli i krata na marynarce będzie zbliżona kolorystycznie, mamy większe szanse na stworzeniu wrażenia spójnego zestawu, gdzie wszystko do siebie pasuje. To absolutna podstawa, nie tylko jeśli chodzi o koszule, ale także o spodnie.

Im mniejszy wzór, tym bardziej formalne będą nasze koszule

Na sam koniec podkreślmy jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz, o której poniekąd wspominaliśmy – chodzi o rozmiar wzoru na koszuli. Przyjmuje się zasadę, że im  mniejszy i mniej widoczny wzór, tym bardziej formalny będzie element garderoby. Właśnie z tego powodu najbardziej formalne są koszule gładkie i to one powinny być pierwszym wyborem na wszystkie bardziej oficjalne okazje. Jeśli jednak w dalszym ciągu zależy nam na tym, by założyć na oficjalną okazję koszulę we wzorki – lepiej będzie wybrać coś dyskretnego.

Dodaj komentarz