Zauważyłeś u siebie wypadanie włosów? Obawiasz się, że za chwilę stracisz swoje piękne włosy? Boisz się, że to początek łysienia. Choć jest to naturalny proces, który dotyka mężczyzn w wieku między 25-45, to jednak chcemy z tym walczyć. Więc jak zapobiec łysieniu?

Rodzaje łysienia u mężczyzn

Łysienie telogenowe polega na stopniowy skracaniu fazy wzrostu włosa. Łysienie to można zauważyć dopiero po kilku miesiącach od zadziałania bodźca.

Łysienie androgenowe ma miejsce wtedy, gdy mieszki włosowe są wrażliwe na androgeny.

W wyniku łysienia plackowatego wypadające włosy pozostawiają na skórze rozległe plamy podobne do placków.

Łysienie bliznowaciejące występuje najrzadziej i prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów.

Łysienie łojotokowe występuje w przypadku nieleczonego łojotoku o podłożu androgenozależnym.

Jak powstrzymać łysienie u mężczyzn?

Jednym ze sposobów na łysienie u mężczyzn jest po prostu zdrowa dieta. Chyba każdy człowiek zdaje sobie sprawę, jaki wpływ na nasz organizm ma niezdrowy sposób odżywiania się.

Co warto jeść? Przede wszystkim zastosuj w swojej diecie produkty z wysoką zawartością żelaza, selenu czy cynku oraz witamin z grupy A, B, C, D, E, F i PP. Dzięki temu cebulki włosowe staną się odżywione, poprawi się również ich zakorzenienie, stan nabłonka rogowego skóry głowy, a odrastające włosy po prostu będą mocniejsze. Postaw na dużą ilość nabiału, warzyw, ryb czy mięsa.

Kosmetyki hamujące łysienie

Kosmetyki wzmacniające włosy pozytywnie wpłyną na kondycję Twoich włosów. Nie powstrzymają działania tzw. dihydrotestosteronu (czyli męski hormon płciowy, którego nadmiar powoduje łysienie androgenowe). Łysienie androgenowe zaczyna się na skroniach, a następnie obejmuje czubek głowy. Więc kosmetyki nie wyeliminują działania DHT, ale mogą wyeliminować inne przyczyny łysienia, np. zapalenie skóry, łupież, infekcje grzybicze czy łojotok.

Tani i domowy sposób na łysienie – Masaże

Jeśli natomiast nie chcesz kupować żadnych kosmetyków, a interesują cię domowe sposoby na łysienie u mężczyzn, spróbuj masażu głowy. Ta relaksująca czynność poprawi ukrwienie skóry, więc odżywi też cebulki włosowe. Na rynku możesz znaleźć specjalne przyrządy do masażu głowy, ale jeśli nie chcesz wydawać na nie pieniędzy, możesz robić to za pomocą palców. Masaż pozwoli zredukować stres, który również ma wpływ na wypadnie włosów u mężczyzn.

Wizyta u specjalisty

Wizyta u trychologa, czyli specjalisty od skóry głowy i włosów, pomoże Ci zwalczyć łysienie. Ta kompetentna osoba zwalczy przyczynę łysienia poprzez dobór odpowiedniej kuracji.

Dodaj komentarz